BTK73.DK -

btk73.dk - Kolding - BordtennisKlub anno 1973

LM for ungdom 4.-6. april 2014 i Vejen

Oprettet: april 5, 2014  
Kategori Nyheder fra BTK73

lm2 002 (600 x 450)

Philip, Benjamin og Simon mangler på billedet

Holdturnering
Semi-finaler:
I pusline-E-rækken vandt Gustav Outtrup, Oliver Rubenius, begge BTK 73 med Jacob Clemmensen, Daugård
på holdt over SVJ-SDU-KBH.
Det andet puslinge-hold med Mateusz Niemczik, Nikolaj Nielsen,begge BTK 73 med Thor Sørensen,Skanderup vandt
5-2 over MIDT-Østjylland 5-2.
Thor og Mateusz vandt hver 2 kampe, Nikolaj 1.
Lidt overraskende vandt Thor, Mateusz og Nikolaj Finalen 5-4.
Thor vandt 3 kampe, Mateusz og Nikolaj hver 1.
Stort TILLYKKE til de små
LM 030 (600 x 450)LM 028 (600 x 450)

I pulinge pige d og minipulinge e vandt Jimena og Alberte 3-0 mod Caroline Rasmussen,Daugård og Mathilde Schultz,Grena
De vandt hver 1 single og sammen doublen, kampen blev stoppet, da den var afgjort.

I finalen mødte de Daniel Thomsen,Høst og Asbjørn Thygesen,Grenå (ganske rigtigt, 2 drenge)
Sejren blev på 3-2.
Jimena vandt 2 singler, Alberte 1
Også stort tillykke til de små piger.

LM 024 (600 x 450)

Yngre drenge E
Anders Justesen, Knud letort, begge BTK 73 og Mads Køpke,Harte fik en flot sølvmedalje.
I semien vandt de 5-1 over Fredericia. Anders vandt 3, Mads og Knud hver 1.
Finalen tabte de 2-5 til SDU. Anders vandt 2 sejre.

LM 025 (600 x 450)

Simon Hansen, Frederik Andersen og Paul Hennek,Skanderup tabte 1. kamp 2-5. Frederik vandt 2 kampe

lm2 006 (600 x 450)

Hans Letort, Mads Christiansen og Mads Strømsborg tabte semien 4-5.
Mads Strømsborg vandt 3 sejre, Mads Christiansen 1.

lm2 007 (600 x 450)

Jonathan Iversen, Isak Christensen og Emil Dzzajic tabte 4-5 i semien.
Jonathan vandt 3 sejre, Isak 1

lm2 005 (600 x 450)

Resultater fra single-rækkerne:

Puslinge pige D: Sølv til Jimena, Bronze til Alberte.

Junior E: Sølv til Frederik Andersen.

Yngre drenge E: Bronze til Anders Justesen

Doubler:

Junior E: Sølv til Frederik og Mads UC

Puslinge E: Sølv til Oliver og Gustav

Yngre drenge E: Sølv til Mads og Knud

Puslinge mixed double D: Guld til Oliver og Alberte. I finalen slog de Gustav og Jimena 11-13, 7-11, 11-8, 11-9, 11-9.
Oliver og Alberte førte 10-4 i 5. sæt, Gustav og Jimena kom på 9-10, inden Alberte sluttede kampen med en kantbold.

LM 023 (600 x 450)
Nico, Sebastian og Thomas

lm2 011 (600 x 450)

LM 027 (600 x 450)

Comments are closed.